Ruchovci
Ruchovci
Svatopluk Čech ( 1846 – 1908 )
Pocházel z Benešovska. Jeho otec byl hospodářský správce a horlivý vlastenec. Stal se právním koncipientem a pak se věnoval literatuře. Žil v ústraní společného života. Hodně cestoval – Dánsko, Kavkaz.
Dílo: Poezie – Díla s tématikou o české minulosti
Husita na Baltu
Adamité
Inspirace venkovem
Ve stínu lípy – Epické básně, kde líčí idylický obraz venkova.
Lešetínský kovář – Všímá si vztahů na venkově, nejsou takový jako bývali, nejsou takové jako popisoval v díle Ve stínu lípy.
Alegorické básně
Evropa – Báseň ve které popisuje válku Francie a Pruska. Alegorie na francii – loď, která odváží lidi do vyhnanství a proto se vzbouří, ale nemohou se dohodnout a tak se rozdělí na dva tábory. Vůdce umírněných ( názory autora ) se snaží zavést loď do bezpečí, ale vůdce radikálů ji vyhodí do povětří.
Slávie – Pojednává o pasažérech lodi, kterým hrozí nebezpečí a tak se slovanští sportovci semknou kolem Rusa a společně z nebezpečí vyváznou.
Politické sbírky
Jitřní písně
Nové písně
Písně otroků – Popisuje prostředí otroků a otrokářů. Otroci se vzbouří v Americe a klade to na Čechy. Je psána tzv. Rétorským stylem – přednáší se nahlas při schůzích.
Próza – ,,Broučkiády“ vystupuje Matěj Brouček.
Pravý výlet pana Broučka do měsíce – Pan Brouček se setkává s měsíčňany. Nedává celou pravdu pouze měsíčňanům, ale část dává i Broučkovi.
Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do XV. století – Tentokrát se pan Brouček dostává do doby husitské. Nakonec se probere v sudu před hostincem.