1. světové války ve světové a české literatuře
Henri Barbusse
( Anry Barbys )
– zkušenosti válečného dopisovatele využil v románě Oheň
o je založen na osobních zážitcích autora, který žil dlouhou dobu jako obyčejný voják v zákopech a vedl dialogy s vojáky o smyslu války. Román je psán tzv. „z pohledu zdola“.
o román nemá hlavního hrdinu, je deníkem čety, zachycuje každodenní život, příběhy z dovolené, obrazy z bojišť. Je to jednoznačně protiválečný román – zdůrazňuje přátelství, kamarádství, soudržnost. Jsou zde i humorné situace – tzv. drsný humor, který pomáhá vojákům přežít.
Německo
Erich Maria Remarque
( Erich Maria Remark )
– německý prozaik, antifašista, proto se vystěhoval z Německa a střídavě žil na různých místech Evropy a v USA.
– je jedním z nejčtenějších spisovatelů, umí zvolit přitažlivý námět, sympaticky vykreslit hrdiny, dojímá svými příběhy lásky, na druhou stranu – jeho příběhy jsou šablonovité, základem je jedno schéma a to pak mistrně rozepsáno
– zajímavost: oženil se s bývalou Chaplinovou manželkou
– proslavil se generačním románem Na západní frontě klid
o vypráví o smutném osudu studentů jedné třídy gymnázia, kteří se ovlivněni svým profesorem Kantorkem dobrovolně přihlásí na frontu, neboť to považují za morální povinnost vlasti. Prodělají výcvik plný šikanování a poté zažívají zákopové boje na západní frontě. Pokud nezemřou, ztratí všechny své ideály, iluze o společnosti, do které se narodili. Protestují, snaží se přežít. Hlavní postavou je 18letý student Pavel Bäumer. Všichni jeho kamarádi umírají, on též, jako poslední, a to ve chvíli, kdy se zprávy z bojišť omezily jen na jedinou větu: “Na západní frontě je klid“.
o autor klade důraz na pomoc a přátelství i v takových podmínkách, jako je válka
– volným pokračováním je román Cesta zpátky
o vypráví o osudech lidí zničených válkou, kteří se vracejí domů a tím končí frontová přátelství, zážitky z války vedou k vnitřní prázdnotě, vykořeněnosti, odcizení, smutku.