Obraz I.světové války v cizí literatuře
Ernest Hemingway – Američan
– jako 18letý dobrovolník se dostal na frontu, na základě vlastních vzpomínek napsal kupříkladu román Sbohem armádo – milostný příběh, odehrává se v Itálii, kde byl zraněn do nohy
– nositel Nobelovy ceny za literaturu za novelu Stařec a moře
– působil jako reportér, dobrovolník na frontě za 1. světové války, kde byl těžce raněn. Jeho další život je prokládán dobrodružnými výpravami do Afriky, během španělské občanské války pracoval zase jako dopisovatel.
o po 2. světové válce žil především v USA a na Kubě, oddával se alkoholu, trpěl stále více maniodepresemi až nakonec spáchal sebevraždu.
o měl zálibu v nebezpečných sportech – býčí zápasy a box ( býk byl u něj symbolem plodnosti )
– jeho autorský styl byl úsporný, říká se tomu metoda ledovce – z díla je vypuštěno vše nepodstatné, je zhuštěné, na malé ploše se hodně odehraje
– román Sbohem, armádo
o příběh lásky mezi raněným americkým vojákem a mladou anglickou zdravotní sestrou, před válkou se ale nedá utéct, román končí tragicky
– román Komu zvoní hrana
o příběh ze španělské občanské války. Hlavní postavou je americký dobrovolník, učitel španělštiny, který splní tajně přidělený úkol – vyhodí do povětří most, ale je těžce raněn, při čekání na smrt teprve nalézá skutečný smysl života, a to lásku. Nakonec umírá.
– symbolistická novela Stařec a moře
o poslední dílo vydané za autorova života
o dokonalý příklad metody ledovce
o jedná se o velice jednoduchý příběh, v němž starý kubánský rybář Santiago dva dny a dvě noci zápasí s obrovskou rybou, marlinem, kterou nakonec harpunuje a připoutá ke člunu. Téměř okamžitě poté úlovek sežerou žraloci. Do vesnice se rybář vrací jen s kostrou své ryby, polomrtvý vyčerpáním.
o tato novela je knihou o věčném snažení a boji, o oslavě prostého člověka, o lidské existenci v krásné přírodě.
o příběh zdánlivě svádí k mylné domněnce o marnosti lidského snažení – ale měřítkem smyslu života přece není materiální zisk, ale hloubka uspokojení, vnitřní štěstí.