Samizdatová a exilová literatura
Samizdatová a exilová literatura
Josef Škvorecký
– spisovatel, nakladatel, hudebník – Jazz
– díla souvisí s jeho prací pedagoga
– věnuje se filozofii, angličtině a literatuře
– redaktor časopisu „Světová literatura“
– „Tankový prapor“, „Hříchy pro pátera Knoxe“
– 1969 exil Kanada zakládá nakladatelství „Sixty eight publishers“
– román „Zbabělci“ – vypravěčem je Danny Smiřický (spojuje jeho všechny knihy)
– tento román ukazuje i záporné stránky českých občanů, zachycuje osm dní roku 1945 ve městě Kostelci, líčeno realisticky, bez idealizace. Román sugestivně zachycuje pocit bezstarostnosti mladé generace, která se ale nedokáže změnit posléze i zapojit do osvobozování
Milan Kundera
– narozen v Brně, filozofická fakulta, nakonec filmová akademie Amu
– profesor i na univerzitě v Rennes
– hudebník, bývalý boxer. Dnes žije ve Francii
– sarkasmus, humor, ironie a erotika
– “ Nesnesitelná lehkost bytí“ – je příběhem Tomáše, pražského neurochirurga a jeho ženy Terezy, kteří po srpnových událostech roku 1968 emigrují do Švýcarska. Po zdánlivém počátečním úspěchu (Tereza se živí snímky z okupačních let) přichází částečné rozčarování a Tereza bez oznámení zcela impulzivně odjíždí zpět do Prahy, Tomáš ji následuje. Román potom líčí barvitě nedýchatelnou atmosféru normalizačního Československa – Tomáš je zaměstnán jako čistič oken, žije si svým bohatým milostným životem, aniž by to nějak poznamenalo jeho lásku k Tereze. V přesvědčení, že se vyhnou nátlaku policie se stěhují na venkov. Později zahynou při automobilové nehodě.
– „Nesmrtelnost“ – založen na prolínání pásma reality a fikce, příběh dvou povahově rozdílných sester Agnes a Laury, jímž se prolínají fiktivní setkání a rozhovory významných postav světové kultury (Goethe, Rilke, Hemingway) a úvahy autora jako například rozhovory autora s postavami románu. Myšlenkou je podstata nesmrtelnosti ale té mediální né fyzické. Postmoderní román o ohlupující povrchnosti, o podstatě lidského bytí.