Boj proti fašismu v české próze a dramatu
Karel Čapek ( 1890 – 1938 )
Pocházel z Malých Svatoňovic z rodiny lékaře. Měl o tři roky staršího bratra Josefa a o čtyři roky starší sestru Helenu, která napsala o svých bratrech knihu Moji milý bratři. Po narození Karla se přestěhovali do Úpic. Vystudoval gymnázium a filozofickou fakultu v Praze. Byl velice chatrného zdraví, ale silně humanitně založený. Působil jako knihovník a vychovatel ve šlechtické rodině. 1917 působil jako novinář v Národních listech a r. 1921 přešel k Lidovým novinám. Od dvacátých let byl považován za oficiálního představitele demokratického středu. Přátelil se s TGM a o rozhovorech s ním napsal knihu: Hovory s TGM. Ve třicátých letech se staví na stranu bojovníků proti fašismu. Byl pronásledován reakcí a uštván umírá o vánocích r. 1938.
Dílo: Psal jak básně, prózu tak i divadelní hry.
1) Nejdříve psal poezii, kterou vstoupil do literatury.
Vzrušené tance – Překládal francouzské moderní básníky.
2) Próza a dramata.
Krakonošova zahrada – Napsal společně s Josefem, povídky o bezbrannosti člověka v současném světě.
Trapné povídky
Boží muka – Hl. myšlenkou je, že člověk nemůže poznat absolutní pravdu – pro člověka je pravda pouze relativní – absolutní pravdu nelze poznat, projevuje se bezbrannost. Je zde povídka Šlépěj – Hl. hrdinou je nenápadný člověk pan Bouda, který se vydává na výlet a pak vystoupí v poli a jde po něm a náhle narazí na jednu stopu a přemýšlí o tom jak se tam mohla vzít, ale zjišťuje, že na to svým chápáním není schopen přijít, ani to vysvětlit.
Loupežník – Divadelní hra ve které se odráží vitalismus. Hl. hrdina, mladý muž přijíždí na usedlost, kde je oslava mládí a krásy, ale nakonec děj končí deziluzí.
Díla ve kterých Čapek varuje před zneužitím vědy a techniky.
R.U.R. – Divadelní hra o dvou robotech, kteří se promění v lidi, protože se u nich objeví láska mezi nimi a oni přežijí.
Věc Makropulos – Divadelní hra, jejíž hl. hrdinkou je herečka Emilia Nearthy, která žije na světě 300 let. Byla dcerou alchymisty Rudolfa II., který objevil elixír věčného mládí. Její dny se krátí a hledá ten elixír, ale časem zjišťuje, že ji dlouhý život nepřinesl nic dobrého a nakonec volí raději přirozenou smrt. Hra vyznívá tak, že člověk má na zemi určenou dobu.
Krakatit – Hl. hrdinou je inženýr Krako, který vynalezl třaskavinu, ale je unesen a únosci chtějí jeho vynález zneužít. V závěru potkává pohádkového dědečka, kterému si postěžuje a dědeček mu radí, ať vynalézá malé věci pro malé lidi. Nejvýrazněji se objevuje otázka zodpovědnosti vědce za svůj vynález.