Meziválečná próza
2. tvorba ve 30. letech:
– věnuje se historické próze:
Markéta Lazarová –
– baladický román z doby loupeživého středověku. Nejde o historický román v pravém slova smyslu. Jde spíše o milostný román, neboť zde chybí téměř vše, co má znaky historického románu, např. děj není zasazen do přesně vymezeného historického období. Historie je záminkou k vyprávění silného příběhu.
– Konflikt příběhu je postaven na sváru dvou rodů: Lazarů a Kozlíků. Loupeživý šlechtic Kozlík se rozhodne v době, kdy hrozí trestné královy výpravy, potrestat za urážku svého souseda Lazara. Při výpravě proti jeho sídlu zajme drsný a divoký Kozlíkův syn Mikuláš Lazarovu dceru Markétu. Markéta se měla stát jeptiškou. Navzdory nepřátelství otců mezi krásnou, zbožnou a jemnou Markétou a nezkrotným, vášnivým loupežníkem vznikne láska. Nakonec je Mikuláš králem popraven a Markéta čeká jeho dítě.
Obrazy z dějin národa českého
– inspiraci hledá ve starých českých kronikách
– nejsou to dějiny v pravém slova smyslu, ale věrná vypravování o životě a skutcích válečníků i významných osobností z českých dějin. Vybírá si výrazné osobnosti jako příklady pro současnost a v minulosti vidí poučení, posilu i sebevědomí pro přežití národa.
– cyklus začal psát v období okupace a je nedokončen, jelikož byl Vančura popraven
3. tvorba pro děti:
Kubula a Kuba Kubikula
– moderní autorská pohádka o strašidlech
– Kubula=medvěd, Kuba Kubikula=medvědář