Česká poezie mezi dvěma světovými válkami
17. Česká poezie mezi dvěma světovými válkami
Zahrnuje 20. a 30. léta 20. století. Těsně po válce se objevuje Vitalismus. Počátkem 20. let proletářská poezie. V 1. polovině 20. let se začíná objevovat poetismus a v 1. polovině 30. let Surrealismus. Koncem 30. let autoři opouštějí intimní poezii a píší na vlastenecká témata. Uplatňují se i tzv. katoličtí básníci.
Vitalismus – Objevil se u nás těsně po 1. sv. válce. Zdůrazňoval kladné vlastnosti v životě člověka.
Př. S. K. Neumann – Kniha lesů, vod a strání
Fráňa Šrámek – Tělo
Petr Křička – Hořící keř.
Proletářská poezie – Poezie, která pohlíží na svět očima dělníků, tématicky čerpá ze života dělníků a schvaluje jejich boj za lepší uspořádání světa.
Teoretikem byl Jiří Wolker, který otiskl v časopise War v roce 1922. článek s názvem Proletářské umění. Proletářské umění je kolektivní – umění pro kolektiv. Díla jsou plná optimismu, jsou tendenční ( snaží se o něčem přesvědčit ), jsou revoluční ( mluví o revoluci kterou neuskuteční ).
Př. Jiří Wolker, Josef Hora, Jindřich Hořejší, S. K. Neumann.
Surrealismus – V překladu znamená nadrealismus. Vycházelo z učení psychologa a psychiatra Sikmunda Freuda, který byl rakouské národnosti, ale narodil se na Moravě. Léčil své pacienty psychoanalýzou, snažil se proniknout do podvědomí, zdůraznil u člověka sexuální pud, snaží se pracovat s podvědomím. Surrealista se snaží zachytit tok voně plynoucích myšlenek a představ bez souvislostí. Je založen na velké fantasii, osobitnosti. Více se uplatnil v próze. Nejvíce známých spisovatelů působilo ve francii: André Breton, Paul Eluard, Louis Aragon. Ve 30. letech v Čechách Vítězslav Nezval, ve druhé vlně za 2. sv. války mladí autoři.
Poetismus – Vznikl v Čechách ve 20. letech 20. století v prostředí levicových avantgardních umělců ve spolku Devětsil, který působil v letech 1920. až 1927. Byl to hravý, veselý směr, chtěl pobavit člověka, byl založen na fantasii. Soustředil se na prostředí cirkusů, lunaparků, varieté, motiv Chaplinovských filmů, exotických zemí v tropech, často se objevuje motiv Paříže. Př. Vítězslav Nezval – Papoušek na motocyklu, Falešný mariáš.