Světová literatura 1. poloviny 20. století
Světová literatura 1. poloviny 20. století
Situace: 1. světová válka, VŘSR a vznik socialistického státu, boj národů Afriky, Asie a latinské Ameriky za nezávislost, vznik fašismu.
Nové umělecké směry:
Futurismus – Vznikl v Itálii kolem roku 1909. Praotcem byl Marinetti. Je založen na destrukci a agresi. Chce rozbořit dosavadní umění a nahradit ho revolučním uměním i za pomoci síly a násilí. Vycházelo z učení německého filozofa F. Nietzsche ( nýče ). Vytvořil systém kult nad člověka ( uznává násilí, zločiny, válku ), v Itálii sklouzly futuristé až k fašismu. Rozvíjel se také v Sovětském svazu, kde byl hl. představitelem Majakovskyj.
Expresionismus – Opak impresionismu. Snaží se vystihnout nitro člověka ( jeho pocity, obavy ap. ), snaží se promítnout nitro člověka navenek. Jsou dost časté pocity nejistoty,strachu, obav, často se objevuje náboženské cítění. Prvně se objevil v Německu. U nás ho prosazovala tzv. literární skupina působící v Brně, představitelem byl. František Götz. Projevil se hodně v malířství.
Kubismus – Umělci se snaží podívat na realitu ze všech stran, a snaží se ji rozdělit na geometrické tvary. Základním tvarem je kostka neboli kubus. Představitelem v malířství byl Picasso.
Dadaismus – Odvozen od slova Dada ( z Francouzského slova, které znamená hračka ). Vznikl ve Švýcarsku, ale rozvíjel se především ve Francii. Chtěl převrátit na ruby estetické hodnoty, ale chtěl je zlehčit pomocí smíchu a veselí. Ve světě je nejvýznamnějším představitelem Trista Tzara a u nás Voskovec a Werich v první části své tvorby.