Doba národního obrození
Jaroslav Hašek ( 1883 – 1923 )
Pocházel z rodiny středoškolského profesora, který pak působil jako bankovní úředník. Byl vyloučen z gymnázia a proto se vyučil drogistou a pak dostudoval obchodní akademii. Měl odpor k autoritám, byl mu blízký bohémský život. Nikdy v životě nezakotvil a velice často střídal zaměstnání. Působil jako redaktor, přispíval do různých časopisů. Podnikal pěší túry po Čechách, Haličích a po Uhrách. Stýkal se s Anarchisty. 1911 založil politickou stranu se jménem:
,,Strana mírného pokroku v mezích zákona.“ K výraznému zlomu v jeho životě došlo za 1. sv. války kdy narukoval do rakouské armády a pak přeběhl na ruskou stranu, kde vstoupil do legií a později do rudé armády a stal se politickým komisařem. Po návratu do Československa se usadil v Lipnici u Uherského Brodu.
Dílo: Psal převážně povídky, které náhodně zveřejňoval v různých časopisech
Útrapy vychovatele
Můj obchod se psy
Trampoty pana Tenkráta
Ve svých povídkách se vysmívá rakouskému systému a životu měšťáků
Osudy dobrého vojáka Švejka – Kniha zůstává nedokončena. O její dokončení usiloval Karel Vaněk, ale jeho dokončení není tak kvalitní. Knihu ilustroval Josef Lada. Byla převedena do divadelní hry a také byla zfilmována. Postava Švejka se objevuje v r. 1912 v Haškově povídce, kde působí jako opravdoví hlupák. V konečné versi působí jako vychytralí filuta, který stojí na nejnižším stupni lidské společnosti, ale je nad věcí. Často přivádí své nadřízené k šílenství doslovným plněním jejich příkazů, ale i svým klidem, ze kterého se nedá vytrhnout, ale i vyprávěním historek ze života či z vyprávění, které vykládá v nejméně vhodnou chvíli. Se Švejkem se dostáváme k odvodní komisi, do blázince, do vojenské nemocnice, setkáváme se s paní Mülerovou, polním maršálem Katzem, nadporučíkem Lukášem a poručíkem Dubem.