Boj proti fašismu v české próze a dramatu
Karel Čapek – pokr.
Povídky z jedné kapsy
Povídky z druhé kapsy – Jsou to drobné kriminalistické příběhy. Jde o pohled do duší drobných zlodějíčků i kriminalistů. Naplno se naplňuje shovívavost k prostému člověku. Povídky: Šlépěje – Hrdina pan Bouda objeví několik stop, on pak zavolá strážníka, ale nedostane se mu vysvětlení a on jde klidně spát.
Vražedný útok – Hl. hrdina pan rada Tomsa, po kterém někdo vysvětlil a pan inspektor se ho ptá, jestli nemá nějaké podezření. Pan rada postupně zjišťuje kolika lidem nechtěně ublížil a nechá vyšetřování zastavit.
Ze života hmyzu – Divadelní hra psaně společně s Josefem. Jedná se posmrtnou vizi tuláka, ve které se objevují zástupci říše hmyzu, kteří představují jednotlivé lidské vlastnosti.
Motýli – Citovou nestálost.
Lumíci – Touhu po boji.
Chrobáci – Snahu co nejvíce nahromadit majetek.
Mravenci – Snadnou zmanipulovatelnost.
Hordubal, povětroň, obyčejný život – Tyto příběhy spojuje myšlenka, že pro člověka je pravda pouze relativní, člověk není jednolitá bytost, není vždy stejný – má v sobě jakoby několik osobností = pluralita osobnosti.
Povídky: Hordubal – Příběh mladého rolníka, který odchází do Ameriky a nechává doma ženu Polanu a dceru Hafii. Hordubal o sobě nedává žádné zprávy a proto se Polana sbližuje s čeledínem. Po letech se Hordubal vrací, ale je zabit. Autor rozebírá případ z pohledu několika lidí.
Povětroň – V nemocnici se objeví muž, který havaroval v letadle. Nemá u sebe doklady a nic se o něm neví. U jeho lůžka se objeví jeptiška, básník a jasnovidec a každý si vytváří příběh muže. Každý z těchto příběhů je jiný, ale odráží se v něm osobnost vypravěče.
Obyčejný život – Příběh úředníka, který si myslí, že prožil obyčejný život, ale čím více se nad s sebou zamyslí, tím zjišťuje, že byl jak hrdina, tak i zbabělec.
Ve třicátých letech reaguje na ohrožení fašismem:
Válka s mloky – Satirickou formou psaný román. Objevují se výstřižky z novin. Kapitán van Toch objeví v tichomoří zvláštní odrůdu mloků, kteří jsou velice užiteční a on je vycvičí k lovu perel. Po smrti kapitána jsou zneužíváni k různým věcem a stávají se pro člověka nebezpečnými. Časem někteří lidé jim začnou prodávat zbraně. Jeden mlok se objeví v Praze ve Vltavě.
Bílá nemoc – Divadelní hra, odehrávající se v neurčené zemi, kde se připravuje válka. V tom se objeví Bílá nemoc a jediný, kdo zná lék je doktor Galén, který už jednu válku zažil. On léčí pouze ty nejchudší a říká, že lék dá všem, až přestanou zbrojit. Bílou nemoc dostane i Baron Grüg a pak onemocní i maršál. Ten přistoupí na Galénovi podmínky, ale doktor je před jeho domem ušlapán. Čapek v průběhu hry mění názor. V této hře vystupuje postava Otce, který je pro válku. Čapek odsuzuje i tohoto jedince a říká, že je vinen tím, že válku chce a právě proto ho odsuzuje ho.
Matka – Hl. hrdinku je žena, která přišla o svého muže a postupně ji umírá jejich pět synů. Její blízcí pokládají svůj život za veliké ideály. Nejstarší syn Ondřej umírá v tropech jako lékař. Jiří umírá v letadle, když se pokoušel překonat výškový rekord. Petr a Kornel umírají v občanské válce a stanou proti sobě. Jeden je zastřelen a druhý popraven. Tato země je nakonec napadena vnějším nepřítelem a její nejmladší syn Toník chce jít bojovat, ale matka ho nechce pustit a zamyká před ním všechny zbraně, ale pak uslyší zprávu, že nepřítel střílí i děti, a tak svého syna pustí a dá mu požehnání, i když ví že o něj může přijít.