Vývojové tendence nejstarší české literatury
b) období demokratizace literatury (od pol. 14. stol. – poč. 15. stol.)
– od poloviny 14. stol. prudký vzestup česky psané literatury (píší i autoři z řad měšťanstva, studenti), úředním jazykem a jazykem vzdělanosti je latina. Doba vlády Karla IV. a Václava IV. – gotická kultura kultura
– Karel IV. 1346- 1378 – snaha povznést Čechy hospodářsky a kulturně, 1348 založení Karlovy university, za jeho vlády byla Praha kulturním střediskem Evropy.
VITA CAROLI- latinsky, ve 14. stol, přeložen do Čj, životopis Karla IV., líčení Karlova mládí a prvních let jeho vlády
– ŽIVOT SVATÉ KATEŘINY (legenda o sv. Kateřině), druhá polovina 14. století
staročeská legenda podle latinského vzoru, Kateřina= oblíbená světice té doby, např. Karla IV. Vyprávění o obrácení pohanky Kateřiny na křesťanskou víru, její zápas s pohan. císařem, vítězství nad 50 pohan. mistry, její umučení a spasení. Určena pro vzdělance (obrazný jazyk, symboly).
– LEGENDA O SV. PROKOPU- o zakladateli Sázav. kláštera, vyprávěna lidovějším jazykem. Prokop = obraz vlastence.
obsah: kníže Oldřich se setkal s mnichem Prokopem v lese. Prokop dal Oldřichovi napít vody – ta se změnila na víno. On na tom místě nechal založit klášter, Prokop se stal opatem a konal zázraky – uzdravoval slepé, chromé, zbavoval zlých duchů
Drama- nábožen. původu (od 12. stol hry na témata evangelií, výjevy předváděly scénu, jak 3 zbožné ženy (3 Marie) hledají v hrobě Krista, aby pomazaly jeho tělo vonnými mastmi a setkávají se s andělem, který jim zvětšuje, že Kristus vstal z mrtvých). Později zesvětštění nábožen. látek, komické výstupy.
MASTIČKÁŘ – (14. stol.) velikonoční hra, zesměšňuje středověké lékaře- podvodníky, zachycuje děj prostřednictvím českého středověkého tržiště- tam přišly 3 Marie nakoupit vonné masti. Ostatní postavy pojímány lidově, komicky, dokonce autor užívá i vulgarismy, skladba podává výstižný obraz ze života městské chudiny, ale nechce útočit proti společnosti, chce jen pobavit, poprvé promlouvá osoba nižšího stavu.
RYTÍŘSKÉ EPOSY – zpracovávají látku z okruhu pověstí o králi Artušovi Rytířské eposy doby Karlovy zpracovávají příběhy z doby Artušovy — rozsáhlé básně „Tristram a Izalda“, „Tanderiáš a Floribella“.
– TRISTRAN A IZALDA- nejstarší staročeská skladba vůbec, 8931 veršů, milost. tématika, keltský původ látky