Vývoj české literatury v letech 1945 – 1956
Skupina Rudého práva
Byla to skupina levicově zaměřená, která se snažila navázat na předválečný program socialistického realismu.
Vůdčí osobností a autorem programu byl redaktor několika komunistických periodik Jiří Hájek, z dalších členů to byl např. básník Ivan Skála.
Skupina Mladé fronty
Katoličtí básníci
Hlásili se ke křesťanské a moderní poezii, svůj program vymezili ve Velikonočním almanachu poezie, který uspořádal básník Zdeněk Rotrekl. Z dalších členů např. Jan Zahradníček.
Vývoj prózy
První vlna prozaických děl, která vycházela brzy po osvobození, v sobě nesla zážitky z války, vězení, koncentračních táborů. Vycházely dokumenty i beletrie (romány a povídky ), většinou reportážního charakteru.
Julius Fučík – Reportáž psaná na oprátce
Fučík byl zatčen roku 1943 za protifašistickou činnost a ilegální vydávání Rudého práva a uvězněn v Praze na Pankráci. Své zážitky a úvahy zde zapisoval na tzv. motáky, což byly malé kousíčky papíru smotané do ruliček, a tyto se pak díky některým dozorcům dostávaly ven a putovaly až k jeho ženě Gustě Fučíkové, která je pak po válce vydala pod souhrnným názvem Reportáž psaná na oprátce.
Fučík se zde zmiňuje o svých spoluvězních, mezi nimiž byl i spisovatel Vladislav Vančura, objevují se zde dějové pasáže, např. výslechy, dále úvahy, komentáře.
Milan Jariš – Oni přijdou
Sborník obsahuje 15 povídek z koncentračního tábora Mauthausen.
Jiří Marek – Muži jdou ve tmě
Vypráví o 5 parašutistech , kteří se probíjejí z fašistického obklíčení.