Próza po druhé světové válce
Karel Ptáčník
Dílo: Ročník jednadvacet – Líčí dospívání jedné generace chlapců v 2. sv. válce, kteří jsou totálně nasazeni na nucené práce. Jedním z nich je Honza, který se zapojí do odboje a nakonec všichni utíkají a setkávají se s ruskými tanky.
Ota Pavel
Dílo: Smrt krásných srnců – Povídková kniha, ve které autor vzpomíná na své dětství a na svého svérázného otce. Je zde povídka Kapři pro Wehrmach – Vypráví o tom jak jeho otec vlastnil rybník a měli přijít němci a rybník vylovit, ale on je předběhl a vypálil jim rybník.
Jiří Weil ( 1900 – 1959 )
Vystudoval filozofickou fakultu. Pracoval v Praze na sovětském zastupitelství jako tlumočník. 1933 odjíždí do Sovětského svazu. Tam byl obviněn ze špionáže a byl zavřen do koncentráku v Kazachstánu. Po dvou letech propuštěn a pak se vrací do Československa a své zkušenosti popsal v knihách a za to byl vyloučen z KSČ. Byl židovského původu a proto za 2. sv. války zinscenoval sebevraždu, aby se vyhnul koncentráku a pak se celou dobu skrýval. Po válce přišli komunisté, ale pro své přátele strávil do konce života ve Státním židovském muzeu, ale nesměl publikovat.
Dílo: Moskva – hranice – Příběh mladé Češky, která se odstěhuje za svým manželem ( Čechem ) do sovětského svazu. Román líčí poměry v Moskvě 30. let.
Dřevěná lžíce – Román z prostředí ruského koncentračního tábora.
Život s hvězdou – Zabývá se problematikou židů za 2. sv. války. Hl. hrdina židovského původu se rozmýšlí zda zvolit transport nebo se stát psancem. Příběh je ovlivněn existencialismem. Hrdina se nakonec dává cestou svobody.
Na střeše je Mendelson – Znovu se zabývá problematikou židů.