Období 70. let až do r. 1620 nazýváme zlatým věkem literatury = doba Veleslavínova
Období 70. let až do r. 1620 nazýváme zlatým věkem literatury = doba Veleslavínova.
Daniel Adam z Veleslavínova ( 1546 – 1599 )
Pocházel z měšťanské rodiny. Vystudoval na universitě kde také po studiích přednášel historii. Později se oženil s dcerou Jiřího Mellantricha a převzal rodinný podnik a stal se významným nakladatelem. Snažil se o povznesení hospodářské úrovně mravního života a vlastenectví. Byl tajným přívržencem JB. Jeho nejdůležitější prací byla jeho organizátorská a nakladatelská činnost.
Dílo: Kalendář historický
V době humanistické se u nás rozvíjely cestopisy.
Kryštof Harant z Polžic a Beydružic
Podnikl cestu do Palestiny a Egypta. Byl vzdělaný a velmi nadaný. 1621 popraven jelikož působil jako organizátor Stavovského povstání.
Václav Vratislav z Mitrovic
Podnikl cestu do Cařihradu kam jel jako páže českého diplomata.
Kronikářství
Václav Hájek z Libočan
Byl knězem a přestoupil od husitství ke katolíkům.
Dílo: Kronika Česká – Zabývá se dějinami od příchodu Čechů až do r. 1526. Má silnou katolickou tendenci. Zdrženlivě se vyjadřuje o husitství. Díky prokatolické tendenci prošla cenzúrou a tak se stala zdrojem poznání o naší minulosti. Je psaná čtivou formou. Autor byl velmi nespolehlivý a některé údaje si vymýšlel, proto jsou nevěrohodné, ale i přes to sehrála významnou úlohu. Rozvíjel Kancionál.
Ukončení humanistické tradice České literatury
Po bitvě na Bílé Hoře se snaží představitelé ovládnout literaturu a udělat z ní nástroj útlaku.
Roku 1620 bylo obnoveno zřízení zemské a proto husité museli odejít pokud nechtěli přestoupit ke katolictví a proto upadá i literatura. Habsburkové se snaží národ poněmčit. Vycházejí knihy lidového čtení a katolické a nevydávají se odborné knihy.
Toto období rozdělujeme na dvě fáze:
1. Období – Doba pobělohorská – trvala asi do poloviny 17. století ( 1650 ).
2. Období – 1650 – 1770 toto období nazýváme dobou Temna. Období od r. 1720-1730 bylo nejtvrdším obdobím. Nejvíce se rozvíjela ústní lidová slovesnost.