Francouzská renesanční literatura
Francouzská renesanční literatura
Fransoia Villon ( 1431 – 1461 )
Vystudoval na Sorboně a stal se mistrem svobodných umění. Nepatřil do doby ve které žil a proto se dostává do rozporu s tehdejším francouzským zákonem.
Dílo: Malý testament
Velký testament – Lyrické básně ve kterých popisuje své pocity. Je psána formou Villonské balady.
Villonská ( francouzská ) balada – Básnický strofický útvar o 4. slokách. První 3. sloky mají 7. – 12. veršů a poslední sloka má 3. – 6. veršů. Poslední verš je stejný a nazývá se poslání, zde je nějaký
autorův odkaz. U nás Vrchlický, Nezval, Voskovec a Werich.
Závěť: Bída vede lidi k zločinům. Ach kdybych já byl studoval v svém mládí bláznivém, můj bože na dobré mravy dal.
Fransoia Rablé ( 1494 – 1553 )
Syn bohatého advokáta, vystudoval lékařství v Monpelier a pak se zcela věnoval literatuře.
Dílo: Gargantua a Pantagruel – Rozsáhlý román obsahující pět knih. Pojednává o životě dvou Obrů. Vysmívá se tehdejší středověké společnosti. Toto dílo se vymyká své době a proto bylo odsouzeno Sorbonou.
Španělská renesanční literatura
Miquel de Cervances ya Savedre ( 1547 – 1616 )
Pocházel ze skrovných poměrů, stal se vojákem a v bitvě s Turkama přišel o Levou ruku. Po pěti letech vyhnanství v Alžíru byl vykoupen. Stal se komisařem ( zásoboval armádu ). Dvakrát byl zatčen. Poprvé pro chyby v účtech a podruhé pro podezření z vraždy. Nakonec umírá v bídě v Madridu.
Dílo: Důmyslný rytíř Don Quiote de la Manche – Pod vlivem četby rytířských románů se Don Quiote pokouší obnovit rytířství. Jeho sny o životě jsou však v realitě jiné. Na cestách ho doprovází jeho věrný sluha Sancho Panza. Nakonec se Don Quiote uvědomuje skutečnost a umírá. Tímto dílem se nechali inspirovat i někteří naši autoři: Viktor Dyk, Vladislav Vančura.