Humor a satira v české literatuře
Mezi ruchovci:
Svatopluk Čech
– je autorem 2 románů s hlavní postavou měšťanem panem Matějem Broučkem –
tzv. broučkiád
o Pravý výlet pána Broučka do Měsíce – parodie na dobově oblíbená dobrodružství, utopický román. Na Měsíci žijí Měsíčňané, kteří žijí jenom poezií, uměním, jsou to bytosti éterické, křehké, mluví zvláštním jazykem – měsíčninou. Autor kritizuje a ironizuje vlastní řady – umělecké kluby v Praze, umění některých současných autorů, básníků.
o Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do 15. století – komický hrdina, pražský měšťan pan Matěj Brouček se ve své oblíbené hospůdce opije, spadne do sudu a usne. Ocitne se uprostřed husitské Prahy, dostane se do rodiny stoupence husitů Jana od Zvonu, který je statečný, vlastenecky cítící, který je ochoten za své ideály bojovat. Autor dává do protikladu pana Broučka, který je zbabělý, uteče z bitvy na Vítkově, lhostejný vůči národu, bezcharakterní, prospěchář, falešný vlastenec. Husité jsou svým potomkem znechuceni a chtějí ho oběsit, ale pan Brouček se probudí ze svého snu a libuje si, že je v Praze 19. stol. – ostrá kritika českého maloměšťáctví, zvláště staročechů, falešné vlastenectví v kontrastu se statečností a odhodláním husitů.
Mezi lumírovci:
Jaroslav Vrchlický
– autor komedie Noc na Karlštejně
o Zápletka vyplývá z nařízení Karla IV. , které zakazovalo ženám vstup na Karlštejn. Karel IV. je zde líčen netradičně jako manžel, člověk, ne jako státník. Vrchlický klade důraz na soukromý život, na který Karlu IV. nezbývá čas.
o Karlovou manželkou v této hře je Eliška Pomořanská, která byla pověstná svou silou – lámala meče. Právě ona se dostala v převlečení za panoše na hrad a přiměla tak panovníka zákaz zrušit.