Historická díla naší doby
15. Historická díla naší doby
1. Národní obrození:
Karel Hynek Mácha ( 1810 – 1836 )
Nejvýznamnější představitelem romantismu. Pocházel z Prahy, z nezámožné rodiny. Vystudoval filozofii a práva. Seznámil se z romantickou literaturou a první dílo napsal německy. Hrál v Ochotnickém divadle, kde objevil svou lásku Lori Šourkovou. Měšťanská dcera s malými starostmi, ale Mácha ji odsunoval a křivdil ji. Až když s ním čekala dítě, tak se snažil rychle dostudovat, aby mohl pracovat a vytvořit zázemí pro rodinu. Nakonec umírá na nemoc, kterou chytil při hašení požáru a umírá v den kdy se měl ženit. Zajímal se o hrady a zámky, byla mu blízká svobodymyslnost, a proto navazoval styky s polskými povstalci, kteří museli uprchnout. Není dochovat portrét, který by byl skutečně jeho.
Dílo: Próza: Některé povídky čerpal z minulosti. Zamýšlel napsat dílo pod názvem Kat – Osamocený člověk, část historické pravdy.
Má č. díly: 1. Křivoklát
2. Valdek
3. Karlštejn
4. Vyšehrad
Romantický román: Cikáni
Obrazy ze života mého
Márinka – Hrdina se setkává s pěknou, ale nemocnou dívkou.
Drama: Inspirace z minulosti, doba prvních Přemyslovců.
Poezie: Máj – Děj je pouze naznačen, tragický osud dvojice. Nejprve umírá Jarmila, protože se dovídá, že Vilém zabil jejího svůdce – svého otce. Ve vězení přemýšlí a čeká na popravu a myslí si, že tím jeho život končí. Mácha přemýšlí nad smyslem lidského života, nevěří v posmrtný život, ale utěšuje se láskou k rodné zemi.