Francouzská literatura
Francouzská literatura:
Jean Paul Sartre ( 1905 – 1980 )
Vystudoval filozofii a věnoval se literatuře. Byl levicově zaměřeným autorem. Ostře vystupoval proti fašismu a válce ve Vietnamu. 1964 získal Nobelovu cenu, kterou však nepřijal. Představitel existencialismu.
Dílo: Ďábel a pánbůh – Divadelní hra odehrávající se v 16. století, v době selské války. Hlavní myšlenka je taková, že nikdo není naprosto dobrý, ale ani naprosto špatný.
Zeď – Kniha povídek, kde zeď symbolizuje ohraničený prostor, který poskytuju ochranu, ale také naprostou izolaci.
Zeď – Blíže neurčená zem, kde se bojuje. Hl. hrdina Pablo je chycen a odsouzen na smrt. Prožíváme s ním jeho pocity, naprosto se smiřuje s tím co přijde. Druhý den se ho ptají na jeho spolubojovníka a on plácne co ho zrovna napadlo a oni se tam vydají a chytnou ho a Pablo dostává milost.
Herostratos – Sexuálně úchylný člověk, který se stane masovým vrahem. Zabije muže a končí na záchodě, kde pak otvírá dveře spravedlnosti, jelikož se nedokáže zabít.
Místnost – Povídka se odehrává v koloniální zemi. Hl. hrdinkou je žena, která se stará o svého vážně nemocného manžela. Přemýšlí o tom, kdy to bude už tak vážné, aby ho musela zabít.
Itálie:
Alberto Moravia ( 1907 )
Dílo: Některá jeho díla jsou z doby fašistické diktatury v Itálii – Horalka. Kritizuje mezilidské vztahy po válce – lhostejnost, nevěru, nedostatek důvěry, prostituci.
Římanka
Nuda
Lhostejní
Anglie:
George Orwell ( 1903 – 1950 )
Pocházel z Indie, po studiích se stal žurnalistou a spisovatelem levicově zaměřeným. Zemřel na tuberkulózu.
Dílo: Farma zvířat – Román psaný formou bajky – podobenství o společnosti, která vznikla násilnou revolucí. Nejprve jsou si všichni rovni, ale tato společnost se začíná měnit a jsou lidé, kteří jsou si rovni a někteří ještě rovnější. Orwell je srovnáván s Kafkou pro svou jasnozřivost. Alegorie na socialismus.
1984 – Popisuje jak bude vypadat společnost. Ve většině se trefil.