Romantismus u nás 3/3
Karel Jaromír Erben
Narodil se 1811 v Miletíně v Podkrkonoší v řemeslnické rodině. Po gymnáziu v HK vystudoval filozofii a práva a působil jako soudní úředník. Ve studijních letech se stýkal s Máchou, seznámil se s Palackým. Vedl Pražské noviny a Obzor. Zemřel v Praze 1870.
K romantismu se přimknul hlavně díky svému obdivu k lidovým vrstvám, byl sběratelem lidových pohádek a písní. Byl člověkem, který chtěl žít ve shodě s morálkou a řádem, čímž se stává opakem Máchy. Vytvářel si svůj vlastní styl, inspirovaný lidovými pověstmi, které vykládá vlastním jazykem.
– Kytice
Je to jediná sbírka básní, kterou vydal. V prvním vydání obsahovala 12 básní; druhé vydání bylo rozšířeno o baladu Lilie (a také oddíl Písně). Kytice byla poprvé vydána v časopisech, měla obrovský úspěch a ovlivnila mnoho umělců.
Sbírka obsahuje hlavní druhy lidové epiky. Přesto je místo i čas jeho básní blíže nespecifikován. Ke sbírce patří i Erbenovy poznámky – tzv. Poznamenání – ze kterých čerpal.
Příznačné pro Erbena je, že hlavní roli hrají ženy. Zabývá se zde otázkou lidských vztahů, v nichž ho především zajímá problém viny a trestu. Konflikty v lidském životě vznikají, podle Erbena, především narušením základních vztahů a zákonů mezi lidmi. Za každou vinu přichází, často nepřiměřený, trest. Člověk je, v jeho pojetí, bezmocný proti přírodním silám, jež ho obklopují.
– Záhořovo lože
Polemika s Máchovým Májem (otázka viny a jejího odčinění, lítost, pokání). Mnohokrát odsuzováno coby nápodoba Máje.
Báseň uvedena popisem podzimní krajiny; poutník, který putuje daleko na západ, až do pekel, cestou potkává loupežníka Záhoře, který ho nechá projít s tou podmínkou, že mu cestou zpět sdělí, co viděl v pekle. Když se po čase poutník vrací, líčí Záhořovi, co vše strašného v pekle viděl, ale že nejhroznější věc z toho všeho bylo záhořovo lože – loupežník se zalekne, na rozdíl od Máchova Viléma se rozhodně konat pokání. Kaje se tak dlouho, až mu je odpuštěno, nakonec umírá smířen a očištěn od hříchu.
– Vodník
Na první banální provinění (dcera neposlechne matku) se kupí další až dochází ke konfliktu, který vrcholí tragickým koncem.
– Polednice
Matka se provinila tím, že klela na své dítě.
– Svatební košile
Mladá dívka se z bolesti nad ztrátou milého rouhá, opovrhuje cenným životem. Je potrestána, její milý si pro ni přichází ze záhrobí, ale ona neví, že je mrtvý a vydává se s ním na pouť strašidelnou noční krajinou. Silný vliv křesťanství. Nakonec je trest zmírněn, přežívá.