Májovci 2/3
– Balada (dětská|stará|zimní) – člověk obecně
– Balada (tříkrálová|štědrovečerní|májová|Rajská) – biblické
– Balada (česká|o polce), Romance o Karlu IV. – národní život:
o Balada dětská – zatímco matka spí, smrt svádí dítě k hrám
o Romance helgolandská – strážce majáku navádí loď na skalisko, aby získal majetek pro dceru, zahubí ale i budoucího zeťe
– Prosté motivy
Nerudův intimní deník, objevuje se zde přírodní tématika, život člověka přirovnává ke koloběhu ročních období, období i popisuje.
– Zpěvy páteční
Vrchol Nerudovy tvorby, vyšlo až po jeho smrti díky Vrchlickému. Život národa je srovnáván s Velkým pátkem, projevuje víru, že přijde vzkříšení. Přemýšlí nad naší historií a obrací se k husitství.
– Povídky malostranské
Vytvořil zde obraz Malé Strany před 1848 na základě svých vzpomínek. Zobrazuje typické postavy českého měšťanstva, s humorem líčí jejich vlastnosti, kritizuje místní život. Hrdinové jsou přesně charakterizováni. Neruda uměl skvěle typizovat.
o Hastrman
o Doktor Kazisvět
o Týden v tichém domě
Vítězslav Hálek
Narodil se v Dolínku u Odolena Vody (A->V), jeho otec byl hostinský. V praze studoval kněžský seminář, ale proti přání rodičů přestoupil na Akademické gymnázium. Rodiče s jeho přestupem nesouhlasili a odmítli ho dále financovat, živil se psaním básní.
Hodně cestoval, dojmy pak zpracovával ve fejetonech. Redigoval almanach Máj. Byl vůdčí osobností časopisu Ruch. S Nerudou založil časopis Lumír, vydávali také Květy.
– Večerní písně
knížka plná optimismu a radosti, napsána pro jeho lásku Dorotku
– V přírodě
popisuje zde krajinu – Mělnicko, nejčastějším tématem je jaro
– Pohádky z naší vesnice
dějištěm středověká vesnice na Mělnicku, upozorňuje na sociální rozpory a rozpor mezi mládím a stářím
– Muzikantská Liduška
o sociálních poměrech na vesnici, příběh dívky, které rodiče bránili ve sňatku se svým milým a nutili ji do svazku s bohatým člověkem, dívka zešílela
– Na statku a v chaloupce
– Poldík rumař