Proměny moderní světové prózy XI.
ANATOLE FRANCE
Žil na přelomu 19. a 20. století.
Spolu s Emilem Zolou se zasloužil o zachránění a rehabilitaci Dreyfuse (důstojník generálního štábu byl obviněn ze špionáže, ale byl to vykonstruovaný proces, protože byl žid)
Je znám dvěma díly:
– ukázal, jak dovedou političtí fanatici využívat davu lidí, jak ho ovládnou ze dne na den
– roku 1921 dostal za tento román Nobelovu cenu
Ostrov tučňáků
– alegorický román
Cílem France bylo, že chtěl vytvořit parodii fr. dějin. Uvádí na scénu postavy z historie pod zajímavými jmény (Napoleon – Trumprt, Karel Veliký – Dragoun Veliký, pana Orleánská – pana Orleosa). Sleduje dějiny od starověku až po jeho současnost.
Lidskou společnost parodoval na tučňácích, kteří byli slepým mnichem pokřtěni a proto byli přijati do lidské společnosti.
Bohové žízní
– román, který se odehrává v průběhu jednoho roku (1873-1874).
– odsuzoval politický fanatismus a ukázal jeho nebezpečí.
Nevýznamný prostý malíř zpočátku dělá vše dobré pro lidi, má spoustu přátel, ale pak se stane členem revolučního tribunálu a posílá na smrt nevinné lidi. I svou přítelkyni, která mu do tribunálu pomohla, nechá popravit. Když je sám odsouzen i svou smrt považuje za správnou, protože revoluce si žádá krev.
MARCEL PROUST
– autor jediného díla
– pocházel z bohaté a starostlivé rodiny
– dostal v té době nevyléčitelnou chorobu a do tří let měl zemřít
– zamyslel se nad svým životem a napsal knihu
Hledání ztraceného času
Má roztříštěný děj, klade důraz na detaily a vzpomínky, zapisuje své myšlenky, vložil do románu vše ze sebe. Dílo nemá děj, důraz na pocity a myšlenky – moderní literatura
ANDRÉ GIDE
– spisovatel, novinář, politik (levicový)
– ve 30. letech se dostal do SSSR, vrátil se a napsal knihu
Návrat ze Sovětského Svazu
Ostrá kritika SSSR, původně každý vzhlížel k SSSR jako na ráj, ale on to ve svém díle vyvracel (S.K. Neuman – ANTI-GIDE – novinový článek na protest proti němu)