Literární moderna V.
o Modrý a rudý
Jako antimilitarista odmítá bojovat proti těm, kteří mu neublížili
o Splav
o Básník je okouzlen přírodou, příroda a žena mu splývají.
o Rány, růže
o Stříbrný vítr (próza=>)
Hlavním hrdinou dospívající Jan Ratkin, omezovaný rodinou, maloměstem i školou.
o Žasnoucí voják
Vystupuje proti válce, zobrazuje hrůzy na frontě.
o Léto (drama =>)
Na venkově, kam přijíždějí na prázdniny letní hosté z A, mladá žena začne přitahovat studenta, na jehož city se autor soustředí.
o Měsíc nad řekou
V díle vystupují: Pan Hlubina, ústřední postava celé hry, jeho žena paní Hlubinová, jejich dcera Slávka, pan Josef Roškot, bývalý spolužák Hlubiny a jeho syn Vilík. Hlubinovi spolužáci připravují večírek, na kterém by se všichni sešli, a kde by si mohli zavzpomínat na svá studentská léta. Paní Hlubinová se snaží tuto událost před svým manželem zatajit. Obává se totiž, že by se její manžel styděl za to, že je jen obyčejným obchodníkem, když to jeho spolužáci dotáhli mnohem dál. Pan Hlubina byl kdysi premiant třídy a měl vyšší cíle než se stát pouhým obchodníkem. Žena přikládá velký díl viny také sobě. Do plánu paní Hlubinové je zasvěcena i dcera Slávka.
Jednoho dne, když je Slávka sama doma, přijde na návštěvu za tatínkem jeho spolužák Josef Roškot se svým synem Villym. Slávka jim namluví, že otec je duševně chorý, a proto ať mu raději nepřipomínají minulost. Do pokoje vejdou otec s matkou, Hlubina Roškota nepozná a ani Roškot se nepředstaví. Nakonec se ukáže, že Hlubina ví o připravovaném sjezdu abiturientů a vypraví se na něj i s manželkou. Chce jí veřejně poděkovat za život, který mu zařídila. Když je Slávka sama doma, přijde ji navštívit Vilík. Mezi nimi je věkový rozdíl sedmi let, přičemž Slávka je starší, ale věkový rozdíl jim nevadí. Celý večer sedí v pokoji, kde před lety bydleli jejich otcové, poslouchají hučící řeku, dívají se na měsíc, rozmlouvají spolu a čtou si z knihy „Měsíc nad řekou“, kterou napsal Slávčin otec. Tak je najdou Hlubina s manželkou a s Roškotem, kteří se vracejí z večírku. Všichni se zasmějí dřívějšímu setkání Slávky s panem Roškotem a jeho synem a vezmou to jako dobrý žert. Slávka si uvědomí, že už není tak mladá a řekne, že když ji její nápadník požádá o ruku, nebude proti.
– Stanislav Kostka Neumann
Studoval na gymnáziu, protože nebyl úspěšný, přešel na OA, ze které byl vyloučen. Po procesu s Omladinou byl rok ve vězení v Plzni. Bydlel v Brně Řečkovicích, poté se odstěhoval do Bílovic nad Svitavou. Spolupracoval s Lidovými novinami. Po válce už nebydlel v Brně.
o Satanova sláva mezi námi
o Kniha lesů, vod a strání (Morava=>)
Vitalismus, přírodní lyrika, opouští město, oslavuje zemi, život.
o Nové zpěvy
Civilismus – vrací se do města.
o Rudé zpěvy (poválečné období=>)
Reaguje na 1. sv.v. a na vznik samostatné ČSR, chtěl probudit dělnické masy k revoluční aktivitě.