Vzájemný vliv literatury a žurnalistiky v našich tradicích i v současnosti
24. Vzájemný vliv literatury a žurnalistiky v našich tradicích i v současnosti
– 1791 – V. M. Kramerius zakládá „Českou expedici“ – „Krameriusovy c. k. poštovské noviny“ (později přejmen. na …vlastenecké…)
– Národní obrození – J. Jungmann – časopis „Krok“ (vědecký); Čelakovský „Pražské noviny“; J. K. Tyl „Květy“ (soustředil se na mladé české autory), další jeho časopisy „Vlastimil“, „Pražský posel“ a „Selské noviny“ (zaměření na politiku a společenskou výchovu lidu)
– realismus – K. H. Borovský „Pražské noviny“ + příloha „Česká včela“, vlastnil „Národní noviny“ s přílohou „Šotek“ (myšlenky slovanské vzájemnosti, přispíval zde i Palacký), časopis „Slovan“ a v Kutné Hoře „Kutnohorské epištoly“;
Božena Němcová – novinářská činnost za pobytu na Domažlicku, publikovala národopisné studie – fejeton „Selská politika“ (o sociální stránce revolučního hnutí 1848), článek „Hospodyně na slovíčko“
– Májovci – Jan Neruda působil v „Národních listech“, psal literární kritiky, fejetony a cestopisy do „Lumír“ a „Květy“ (vyšlo knižně jako „Studie krátká a kratší“; Hálek a Arbes přispívali do „Národní listy“
– Lumírovci – Sládek, Vrchlický, Zeyer – překlady cizí literární tvorby do časopisu „Lumír“
– Anarchisté – Gellner, Šrámek, Toman, Machar přispívali do časopisu „Nový kult“, který řídil SKN; „Lidové noviny“ – Čapkové, Bass, Poláček, Vančura, Němec, Drda (sloupky, fejetony, soudničky)
– 20. stol – socialistické umění – 1919 – Rudé právo – (šéfredaktor – Josef Hora);
– 2. pol 20. stol – před r. 1968 uvolnění situace, po 1968 zakázány některé časopisy, např. „Tvář“ (přispívali absolventi Filosofické fakulty, povoleny 4 politické strany, které mohli vydávat vlastní noviny, jediný povolený zdroj byl TASS (Tisková agentura Sovětského svazu)
– současné noviny – Mladá fronta dnes
B: Publicistický styl a jeho útvary
– styl sdělovacích prostředků (i elektronické noviny)
– podoba
o písemná
o mluvená – rozhlas
o kombinovaná (mluvená + obraz) – Televizní noviny
– jazyk
o zprávy – pouze spisovný
o jazykové prostředky
aktualizace – neobvyklé prostředky pro oživení (neobvyklá spojení)
automatizace – rychlejší orientace v textu (př.: rozpor je „hluboký“); nebo ustálené výrazy