Avantgardní uměl. směry v poezii 1. poloviny 20. století
Jaroslav Seifert ( 1901-1986)
– narodil se na pražském Žižkově. Pracoval jako redaktor časopisů vydávaných Devětsilem a v komunistickém tisku. Po bolševizaci v KSČ (1929) opustil její řady.Po r. 1948 byl nucen několikrát se odmlčet. Jeho celoživotní dílo bylo oceněno Nobelovou cenou.
Prvotina Město v slzách vede duch proletářského umění. jeho pohled na město je pesimistický, vidí jen utrpení a bídu, touží po přírodě. Představuje si jiný svět – bez bídy a nenávisti
Změna postojů a náhledu na život se projevuje ve sbírce Samá láska – autorův vztah k městu se mění, básník obdivuje nové stavby, zvuky automobilů. Prvky proletářského umění pomalu ustupují, objevují se už prvky poetismu
Poetismus- sbírka Na vlnách T.S.F.( počitadlo lásky, anglická zkratka pro bezdrátovou telegrafii)
Slavík zpívá špatně, Poštovní holub
Vedle Nezvala byl Seifert nejvýznamnější představitel poetismu.
V postpoetickm období vznikají sbírky Jablko z klína, Ruce Venušiny,Jaro sbohem ( intimní lyrika)
Zhasněte světla – reakce spojená s události s Mnichovskou dohodou. Okupace nutí vracet se k hodnotám pro náš národ základním.
Inspirován 120 výročím narození B.Němcové napsal sbírku Vějíř Boženy Němcové, dále vznikají Světlem oděná, Kamenný most – o Praze, Přilba hlíny – první sbírka vydána po válce.
r.1949 vychází sbírka Šel malíř chudě do světa – motivována obrazy M.Aleše aj.Lady ( hora Říp)
Píseň o Viktorce – vzbudila silný odpor u „ komunistických strážců lit.“ díla Seiferta byla na několik let vyškrtnutá z edičních plánů.
Vrací se v r. 1954 sbírka Maminka (Tatínkova dýmka, Domov) – vzpomínky na dětství
60.léta přináší čtvrté období, kdy se od základů mění jeho poezie.
Sbírky – Koncert na ostrově ( Píseň o mladých dívkách), Halleyová kometa, Odlévání zvonů, Svatební cesta(báseň Svatební cesta – o svatebním vagóně)
V 70.letech upadá pro své postoje v nemilost musí publikovat verše v samizdatu. Oficiálně vychází sbírka Deštník z Piccadilly, Morový sloup, Býti básníkem, kniha vzpomínek Všecky krásy světa