Vývoj české literatury v letech 1956 – 1968
21. Vývoj české literatury v letech 1956 – 1968
Roku 1953 zemřel Stalin a záhy po něm i Gottwald. Ale až o tři roky později, roku 1956, se konal XX. sjezd KSSS, kde vystoupil se svým projevem Nikita Chruščov a odsoudil Stalinovu politiku, čímž odhalil údaje o jeho zločinech. Tomuto se říká odhalení kultu osobnosti.
Brzy poté docházelo ke změnám, nastoupilo období uvolnění. Roku 1960 byla přijata nová ústava a naše republika přijala nový název ČSSR.
Na počátku roku 1968 byla u nás zahájena koncepce budování „socialismu s lidskou tváří“. Jednak byla zahájena ekonomická reforma, jednak došlo k obrodnému procesu uvnitř KSČ – kritizovaly se politické procesy 50. let a vedoucí úloha komunistické strany ve státě. Činnost obnovil Sokol a Junák, aktivizovaly se církve a náboženské společnosti. V čele KSČ stanul Alexander Dubček, jehož jméno je spojeno právě s oním demokratizačním procesem.
Cenzura zcela vymizela, zanikl tedy samizdat, noviny otiskly „Prohlášení 2000 slov“, které zřetelně naznačilo, že v těchto reformách je třeba nadále pokračovat a to i tehdy, kdyby se KSČ postavila proti. Autorem byl spisovatel Ludvík Vaculík.
Období reforem, které probíhaly od ledna 1968, se říká „pražské jaro“.
Celý tento slibný vývoj byl přerván okupací naší republiky vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968, následující násilnou změnou v politickém vedení země a upevněním vazeb na brežněvovský systém v Sovětském svazu.