Vývoj české literatury v letech 1956 – 1968
Vývoj prózy
Rozvíjí se spousta různých žánrů – díla s tématem 2. světové války, historická próza, sci-fi, společenská a psychologická próza, próza s vesnickou tematikou a další.
1. Velmi silným tématem byla 2. světová válka.
Arnošt Lustig
– Jako patnáctiletý chlapec prošel židovským ghettem v Terezíně a koncentračními tábory v Osvětimi a Buchenwaldu. Zachránil se až útěkem z transportu smrti. Svým dílem podává svědectví o válečných událostech a vyvražďování Židů.
Dílo:
– román Dita Saxová
o příběh osiřelé židovské dívky, která prožila válku v koncentračním táboře, s čímž se nedokázala vyrovnat, po válce nebyla schopna normálně žít a ukončila svůj život sebevraždou
– novela Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou
o Němci zajali na Sicílii skupinu bohatých židovských podnikatelů s cílem vyměnit je za zajaté německé důstojníky. Po cestě je obrali o všechen majetek a brzy bylo jasné, že k žádné výměně nedojde. Němci pak dovedli celou skupinu až před plynovou komoru, kde se vzbouřila jedna Židovka, Kateřina Horowitzová, a zastřelila dva německé vojáky. Ihned byla sama usmrcena. Tato její vzpoura sice nic nevyřešila, ale je postavena do kontrastu s pasivitou a slepou odevzdaností ostatních členů skupiny.
o Novela je napsána na motivy skutečné události.
– k jeho tvorbě patří i několik souborů povídek o utrpení Židů v době války, např. Noc a naděje a Démanty noci