Reakce světové a české literatury na 1. sv. válku
Erich Maria Remarque ( 1889 – 1970 )
Pocházel z Německa a vystřídal mnoho zaměstnání. Působil jako úředník, učitel, varhaník, redaktor atd. 1931. odešel do Švýcarska. 1939. odchází přes Francii do USA-.
Dílo: Na západní frontě klid – Protiválečně zaměřený román. Píše o 1. sv. válce. Hrdina příběhu je mladý student Pavel Bäumer, který se svými spolužáky nechá zfanatizovat svým profesorem a vstoupí do armády. Krutou realitu zjišťují až na frontě, až když velice trpí a nedokáží se s některými skutečnostmi vyrovnat. Když se vrátí domů, jeho okolí ho nechápe a proto se vrací do války, kde nakonec přichází o život. Autor vydává svědectví o generaci která je postižena válkou i když unikla jejích granátům.
Cesta zpátky – Líčí zde návrat válečných veteránů do civilního života.
Tři kamarádi – Román odehrávající se v Německu počátkem 30. let. I když je hl. motivem milostný příběh, tak autor líčí situaci, kdy nastupují k vládě fašisté.
Vítězný oblouk – Příběh se odehrává v Paříži. Hl. postavou je emigrant, který utekl z koncentračního tábora a nakonec zabije velitele tábora, protože je příliš týral. Nakonec je zatčen a dostává se do rukou fašistů.
Stíny v ráji – Příběh německého emigranta v USA. Po válce mají emigranti několik možností, ale nakonec většina z nich spáchá sebevraždu.
Nebe nezná vyvolených – Hl. hrdina je automobilový závodník, který se vrací z války.
Čas žít, čas umírat – Příběh z 2. sv. války v Německu. Příběh německého vojáka, který dostane dovolenou a vrací se domů. Tam zjistí, že nemá rodinu a potká bývalou spolužačku a pak odjíždí na frontu, kde je nakonec zabit.
Literatura USA: