Prolerářská poezie
Prolerářská poezie:
Jiří Wolker ( 1900 – 1924 )
Narodil se v Prostějově v rodině úředníka. V Praze vystudoval práva. Nejprve se sblížil s brněnskou skupinou a v době svých v Praze se spolkem Devětsil. Zemřel na tuberkulózu.
Dílo: Host do domu – Tato sbírka je ovlivněna poválečným vitalismem. Projevuje se blízký vztah k prostým věcem ( Poštovní schránka ), projevuje se chlapecké okouzlení, pohlíží na předměty jako na živé bytosti. Chce změnit svět k lepšímu pomocí lásky a pokory. Poslední básní, která bývá vydávána se jmenuje Svatý kopeček – Připomíná Appolinairovo pásmo. Možno je ji označit jako polytematickou báseň. Je o studentovi, který přijíždí na místo kde prožil dětství. Báseň končí tak, že se student setká se svými bývalými kamarády a zjišťuje, že svět je potřeba změnit i revolucí.
Těžká hodina – Wolker ztratil ideály. Tato sbírka je pojmenována podle jedné básně. Popisuje přechod chlapce v dospělého muže. Tento přechod je pro něj velice těžký. Už nechce měnit svět pokorou a láskou, ale i revolucí. Píše formou sociálních balad.
Balada o snu, Balada o nenarozeném dítěti, Balada o očích topičových,
Balada o námořníkovi.
Josef Hora ( 1891 – 1945 )
Pocházel z rolnického prostředí. V Praze studoval práva a pak se věnoval žurnalistice. Působil v levicově zaměřených novinách – Právo lidu a Rudé právo. Aktivně bojoval proti fašismu.
Dílo: Pracující den
Srdce a vřava světa
Bouřlivé jaro
To jsou tři sbírky proletářské poezie.
Dělnická madona – Báseň se sbírky Pracující den, kde srovnává narození dítěte v chudé rodině s narozením Ježíška.
Hora je spíše plachý pozorovatel života než bojovník, který chce revolucí změnit svět. Jeho poezie je intimní, promyšlená a procítěná, byl označen jako písmák revoluce. V další tvorbě pak tvoří mimo umělecké skupiny a směry.
Struny ve větru – Básnická sbírka kde se odráží jeho zážitky ze SSSR. Opouští kolektivismus a zajímá se o nitro člověka, snaží se najít harmonii a kladné hodnoty v životě člověka. Velice často se objevuje motiv času, kde hledá pomíjivost, deprese – trauma.
Domov – Píše ji kolem roku 1938., sbírka kterou píše v době ohrožení fašismem. Hora vidí v zemi jedinou jistotu a proto ji opěvuje. Jsou zde básně: Zpěv rodné zemi – Rodná země je trvalá hodnota, kterou nelze zničit ani pokořit. Jan Houslista – Lyrickoepická skladba, líčící návrat slavného houslisty ze světa domů, rodná země a umění se mu stávají novým smyslem života.