Karel Václav Rais
Karel Václav Rais ( 1859 – 1926 )
Pocházel z Lázně Bělohrad z rodiny drobného rolníka. Vystudoval učitelský ústav v Jičíně. Pak působil jako ředitel školy na Vinohradech. Stýkal se významnými osobnostmi – Jirásek, Vinter, Antonín Slavíček. Náměty pro své knihy čerpá z prostředí jemu blízkém. píše především povídky, ve kterých hrdinové mají své zásady, které nemohou prosadit, protože jsou slabý. Mladí nebo staří.
Dílo: Kalibův zločin – Příběh muže, který doplatí na svou naivitu a prostoduchost. Vojta Kaliba se nechá získat pro nevhodný sňatek. Manželství je však nešťastné a on nakonec v afektu svou manželku zabije. Silně se v tomto díle projevuje naturalismus.
Zapadlí vlastenci – Příběh odehrávající se v podkrkonoší. Byl napsán podle skutečných záznamů Václava Metelky. Zachycuje osudy učitele Karla Čermáka. Idealizované dílo.
Západ – Příběh stárnoucího faráře, kterému si oblíbil místo kde celou dobu působil a proto volí raději dobrovolnou smrt, něž by musel odejít. V tomto díle jsou prvky impresionismu.
Pantáta Bezoušek – Příběh muže, který odjíždí do města za svým synem. Ve městě se setkává z mnoha lidmi a srovnává venkov a město.
Paničkou – Příběh dívky odcházející do města za prací.
Josef Holeček ( 1853 – 1929 )
Byl horlivým obhájcem slovanské vzájemnosti a přátelství mezi Čechy a Slováky.
Dílo: Naši – Deseti dílný román, rozepsaný do 12. knih, kde podrobně líčí charaktery lidí, jejich zvyklosti a popisuje přírodu.
Alois a Vilém Mrštíkové
Dílo: Rok na vsi – Popisují život na Moravské vsi, během jednoho církevního roku. Zaměřují se na zvyky, mravy a objevují se prvky impresionismu. Vidí život na vsi realisticky a všímají si i záporů.
Ladislav Stroupežnický ( 1850 – 1892 )
Dílo: S historickým námětem
Paní mincmistrová
Zvíkovský rarášek
Veselohry – Naši furianti – Hra z venkovského prostředí, kde se všichni snaží získat místo ponocného. Autor ukazuje charakter sedláků – tvrdohlavost až omezenost, poukazuje na sílu peněz. Kritika mu nepřála, protože ukazoval prostředí venkova a jeho nářečí.
Gabriela Preisová ( 1862 – 1946 )
Pocházela z Moravského Slovácka a její díla se odehrávají většinou v tomto prostředí. Hl. postavami jsou především ženy, které bojují za své štěstí, ale narážejí na sílu peněz.
Dílo: Její pastorkyňa
Gazdina roba