2. polovina 19. století
2. 2. polovina 19. století:
Alois Jirásek ( 1851 – 1930 )
Pocházel z Hronova, z řemeslnické rodiny. Absolvoval gymnázium v Hradci Králové, kde se národnostně uvědomil a rozhodoval se studovat mezi malířství a historií. Nakonec na filozofické fakultě vystudoval historii. Byl důvěrným přítelem Aleše a jeho zájem o malířství se projevuje i v jeho dílech. Asi 14. let působil jako středoškolský profesor v Litomyšli, později na gymnáziu v Praze. Později působil jako spisovatel z povolání. Jako 1. podepsal manifest českých spisovatelů. Nepsal pouze básně, ale i prózu a drama. Zaměřuje se na tři období: Husitství, Dobu pobělohorskou a dobu národního obrození.
Dílo: A) Husitství – trilogie
Mezi proudy – Vystupuje zde Hus, Žižka, Jan z Janštejna – církevní osoba a Václav IV. Popisuje zde zápas o prosazení Dekretu kutnohorského.
Proti všem – Odehrává se kolem roku 1420. v době začátku revolučního hnutí. Popisuje bitvu na Vítkově.
Bratrstvo – Odehrává v době po bitvě u Lipan. Sledujeme osudy některých husitů na Slovensku, jak jdou k vojsku Jana Jiskry z Brandýsa. Mária se stává zajatkyní Talafůsa. Mezi nimi vzniká milostný vztah. Na konci je vojsko bratříků rozmetáno a román končí tragicky.
Husitský král – Zobrazil zde Jiřího z Poděbrad.
Z Čech až nakonec světa – Zpracování deníku Václava Šaška z Bířkova.
V cizích službách – Osudy potomku husitů na konci XV. století ( přelom XV a XVI. stol. ).
B) Doba pobělohorská ( doba temna )
Temno – Popisuje 20. léta XIIX. století a osudy pátera Koniáše.
Psohlavci – Líčí zde boj chodů za svá odvěká práva, která zdědily.