Vědeckofantastická literatura I.
Vědeckofantastická literatura
Vědeckofantastická literatura předpovídala některé, později realizované vynálezy. Obvykle se posunuje do budoucnosti. Autoři ukazují, že lidstvo jedná sebedestruktivně.
(A) Thomas More
– Utopie
předznamenal utopický svět
(F) Cyrano de Bergerac
– Cesta na měsíc
(U) Edgar Allan Poe
– Jáma a kyvadlo
Příběh vypráví o člověku, který byl inkvizitory odsouzen k smrti. Byl uvězněn v tmavém žaláři z kterého nebylo úniku. Při tápání ve tmě je o vlásek unikl pádu do hluboké propasti uprostřed cely. Tím však smrt jen oddálil, protože poté byl přivázán k lavici nad kterou se houpalo kyvadlo s břitem. Kyvadlo pomalu klesalo a vězeň dostal na poslední chvíli spásný nápad. Levou rukou dosáhl na misku s jídlem a potíral jím popruhy, kterými byl přivázán. Hladové krysy se pak na potravu vrhly a překousaly tím i popruhy. Vězeň na poslední chvíli unikl smrti. Poté se stěny žaláře začaly svírat směrem k propasti. Když se octl na samém okraji, uslyšel lidské hlasy a v posledním okamžiku ho zachytila ruka francouzského generála Laslla.
– Předčasný pohřeb
(F) Jules Verne
Se svými hrdiny projel celou zeměkouli a udělal i první kroky do vesmíru. Vytvořil předobrazy vzducholodí, letadel, el.motoru, televize apod. Věřil v dobro technického pokroku, ale varoval i před jeho zneužitím.
– 20000 mil pod mořem
– Cesta kolem světa za 80 dní
(A) Herbert George Wells
Navazoval na Verna na začátku 20. století.
Ukazuje spíše záporné stránky pokroku, vytvořil nepříznivé prostředí.
– Neviditelný
– Stroj času
– Válka světů
– Ostrov doktora Moreaua
(A) Aldous Huxley
– Konec civilizace (román)
lidé žijí v budoucnosti v totalitním (není demokracie) režimu, který potlačuje city a plánuje životy
(Rž) George Orwell
– 1984
předestřel události pozdější doby
– Zvířecí farma