Realismus u nás
Realismus u nás
Karel Václav Rais
Byl regionálně zaměřen na Podkrkonoší, byl představitel realismu a venkovské prózy. Narodil se v Lázních Bělohrad, pocházel chudé rodiny. Učil v Železných horách, později byl ředitelem měšťanských škol v Praze.
– Zapadlí vlastenci
Děj se odehrává v podhůří Krkonoš ve vesnici Pozdětín. Soustředil se na otázku buditelských knězů a učitelů. Hlavními postavami jsou učitel Čížek, preceptor Čermák a farář Stehlík, kteří zobrazují české buditele a vlastence. V tomto díle jim vzdává dík za vykonanou práci.
– Západ
Z Českomoravské vysočiny, oslava ušlechtilosti a lidské dobroty (farář Kalous, kaplan Voříšek, vesnický učitel Pondělíček), úsilí o zmírnění lidské bídy.
– Kalibův zločin
Kaliba se vrací z vězení a najde svou ženu v náručí jiného. Zabije ho.
Tereza Nováková
Rozená Lanhausová, byla regionálně zaměřená na okolí Litomyšle a Proseče, představitelka realismu a venkovské prózy. Aktivní členka ženského emancipačního hnutí. Pocházela z poloněmecké rodiny, po svatbě se přestěhovala do Litomyšle, kde studovala lidové zvyky. Zabývala se prací v ženských spolcích a bojem za rovnoprávnost žen. Poté co ovdověla se vrátila do Prahy, kde vedla časopis Ženský svět. Jejím vzorem byla Karolína Světlá.
– Jiří Šmatlán
Příběh poličského tkalce, hledače „praudy boží“ = spravedlivějšího života, jeho vývoj od náboženské víry přes čtenářskou vášeň k sociálně demokratickým názorům o spravedlnosti pro chudé. Kritika společnosti.
– Děti čistého živého
Otázky náboženských skupin, obracejících se k mysticismu.
– Na Librově gruntě
Rok 1848 na venkově, zabývá se problémy kolem zrušení roboty.
– Jan Jílek
Životopisný román o silně nábožensky založeném člověku.
– Drašar
Román popisující psychologické problémy kněze na vesnici, končí tragicky.
– Maloměstský román
Popisuje osudy dcery K.H.Borovského, věnován Karolíně Světlé.
Václav Beneš Třebízský
Alois Jirásek
Zikmund Winter
Josef Holeček
Ignát Herrmann
Karel Matěj Čapek
Antal Stašek
Ladislav Stroupežnický
Gabriela Preissová
Alois a Vilém Mrštíkové