Český romantismus VI.
Věštkyně
Vyslovuje zde jistotu o budoucnosti národa.
Poklad
Příběh vyslechl nedaleko Miletína. Námět Velkého pátku – odkrývají se poklady, matka podlehla chtivosti zlata a stříbra, je potrestána odebráním dítěte. Až po roce jej opět najde ve skále. Pokladem pro lidi by měly být děti.
1. myšlenka: Nad člověkem stojí osud a kdo proti němu vystoupí, je potrestán
2. myšlenka: Je potrestáno provinění člověka proti člověku
Svatební košile
Napsal ji na základě příběhu, který vyslechl u Miletína.Dívka v modlitbách prosí, aby se vrátil její milý, jinak vyhrožuje sebevraždou, mrtvý milý se vrací pro nevěstu, vezme ji modlitební knížku, růženec i křížek po matce a spěchají na hřbitov, dívka se skryje v márnici, zachránila se modlitbami a pokáním (život vítězí nad smrtí).
Polednice
Mistrovství obdivujeme v tom, že děj se odehrává jen za zvuku zvonů – velmi krátkou chvíli.
Rozhněvaná matka přivolala na neposlušné dítě polednici, pak se ho snažila zachránit, ale v náručí jej udusila.
Zlatý kolovrat
Pohádka o krásné Dorničce, která se měla stát ženou krále, ale nevlastní matka s dcerou ji v lese zabily, zločin vyšel najevo – za zlatý kolovrat, přeslici a kužel stařeček (který dívku v lese našel) vyměnil dívčí ruce, nohy a oči a živou vodou ji zahojil. Podvedený král obě dvě zlé ženy potrestal stejně, jako ony Doru.
Obdivujeme jeho mistrovství v charakteristice a popisu ( ve 2 verších popsal dívku Dorničku ).
Štědrý den
Má několik částí. V 1. části přibližuje příjemnou vánoční atmosféru, dívky sedí ve světnici a předou…
Balada vypráví o touze po poznání budoucnosti, sestry Marie a Hana prosekaly o půlnoci led – vidina Haniny svatby a Mariiny smrti v hladině se splnila.
Holoubek
Žena vražednice (otrávila svého manžela) se znovu vdala, ale pronásledují ji výčitky, hlavně vrkání holoubek. Žena to nevydrží a skáče do řeky.
Vodník
Neposlušná dcera se utopila a stala se ženou vodníka, stýská se jí po matce, navštívila ji, ale nevrátila se a opustila dítě -> krutá vodníkova pomsta.
Vrba
Žena sdílela svůj život se stromem. Ve dne byla člověk a v noci vrba. Její muž ji chtěl mít jen pro sebe a proto vrbu porazil, ale tím umírá také jeho žena. Vrba mu poradí, ať z jejího dřeva udělá kolébku pro jejich syna, která mu bude připomínat matčinu náruč.
Lilie
Podle předloha Františka Douchy. Balada o dívce, která se po smrti vtělila v bílou lilii, v lese ji najde mladý muž a vezme si ji domů, v noci se květ promění v dívku, která muže okouzlí a stane se jeho ženou, dívku však ničí sluneční svit, proto ji chrání zdí, ale v jeho matka dá zeď v jeho nepřítomnosti zbořit a tím dívku zabíjí.
Věštkyně
Má politický význam. Má několik částí.
První tři jsou pověsti z české historie: O Přemyslovi, O Libuši, O Libušině pluku
V další části jsou pověsti: O zlatém zvonu, O chrámu s trojí branou (volá po jednotě Čechů, Moravanů a Slováků), O Bruncvíkovi
Zvláštní místo v Kytici zaujímají 2 skladby:
Záhořovo lože (polemika s názory K. H. Máchy – u Máchy končí Vilém popravou, není mu odpuštěno, ale Záhoř se trest odpyká a je mu odpuštěno)
Mladý poutník jde do pekla (otec ho úpisem zaprodal Satanu), setká se se zločincem Záhořem, který ho nezabije, ale poutník se musí vrátit a povykládat mu o pekle, mladík se za čas vrací a zdrtí Záhoře zprávou, že na něho čeká v pekle úděsné lože -> Záhořovo pokání (90 let), nakonec je mu odpuštěno.
Dceřina kletba
Balada, rozmluva matky s dcerou, která zabila své dítě a chce se oběsit, proklíná svého svůdce i matku.
Obě se vymykají, protože jsou příliš umělé. Jsou považovány cizí k duchu celé Kytice.