Lidová slovesnost, žánry, sběratelé ohlasy
7. Lidová slovesnost, žánry, sběratelé ohlasy
Rozvíjela se v období temna, kdy nebyli u nás psány žádné knihy. Všechny poznatky se přenášely pouze ve vyprávěních, jelikož český jazyk byl na velice nízké úrovni. V této době se rozvíjely různé žánry: Písně, milostná lyrika – zabývala se sociálními tématy, byla zaměřená proti válce. Sběrateli těchto písní byli: František Sušil, František Bartoš.
Lidové balady – Epická balada má tragický děj a většinou i tragický konec. Př. Utonulá, Osiřelo dítě.
Pohádky – Každá pohádka má své typické postavy ( u nás např. Honza ). Vztahy a chování lidí je realistické. Většinou mají dobrý konec = projev lidového optimismu. Sběratelé: Božena Němcová,
Karel Jaromír Erben a František Ladislav Čelakovský.
Pověst – Vypráví o slavné české minulosti. Pověst Blanická
Lidové hry se zpěvy – Vznikly v době pobělohorské, mají vysokou tradici zámeckých divadel. V městském prostředí se nejvíce rozvíjela lidová slovesnost. Verše o pernikářství – parodie na lyrická pojednání. Objevují se tzv. Písmáci což vyli lidé bez vzdělání, kteří se zajímali o literaturu a psali také vlastní díla. Ta však nebyla mnoho umělecky hodnověrná – stáli na pomezí. František Jan Vavák, Jiří Volný.
František Ladislav Čelakovský ( 1799 – 1852 )
Pocházel ze Strakonic, studoval v Českých Budějovicích, ale byl vyloučen pro četbu Husových spisů. Dostudoval v Linci a v Praze. Působil jako redaktor a vychovatel. Také přednášel na universitě, byl však místa zbaven, ale pak získal místo na universitě ve Vratislavy.
Dílo: Moudrosloví národa slovanského v příslovcích – Psal především ohlasovou poezii. To je poezie mající svého autora, ale ten se nechává inspirovat z ústní lidové poezie.
Ohlas písní ruských – Píše ji v době kdy rusko bojovalo s Turkama a čerpá z ruských bylin a popisuje ruské bohatýry, kteří jdou bojovat za svou vlast. Hlavním hrdinou je Ilja Murovec Volžanin. Toto dílo je psáno formou epických básní.
Ohlas písní českých – Převažuje zde lyrika, je zde obsažena balada Toman a lesní panna.