Reakce světové a české literatury na 1. sv. válku
18. Reakce světové a české literatury na 1. sv. válku,
literatura legionářská
Reakce světové literatury:
Francouzská literatura:
Henri Barbuse ( 1873 – 1935 )
Syn novináře. Vystudoval literaturu a filozofii. Nastoupil jako dobrovolník do I. sv. války. Po válce se stal bojovníkem a založil protiválečné hnutí, které se jmenovalo Clarte, a vydávalo časopis se stejným jménem.
Dílo: Oheň – Toto dílo nese podtitul Deník bojového družstva – sleduje osudy jednoho vojenského mužstva. Popisuje krutosti války, ukazuje drastické scény. Vznikl v zákopech, kde autor popisuje své zážitky. Byl vydán v r. 1916 a byl přeložen asi do 60. jazyků. Autor viní z rozpoutání války všechny, kdo z toho mají nějaký prospěch, ale i ti kdo jsou pro ni, obdivují ji a opájí se vojenskou hudbou. Obviňuje celou společnost, která tvrdí, že válku nechce, ale snaží se ji udržet. Podle autora není nepřítel voják, ale ten kdo válku rozpoutal. Odsuzuje nacionalismus.
Romain Rolland ( 1866 – 1944 )
Vystudoval historii a pak přednášel na Sorboně dějiny hudby. Před 1. sv. válkou odchází do Švýcarska, kde se snaží válku zastavit. 1915 získal Nobelovu cenu. Psal především životopisné romány slavných osobností: Gándiho, Tolstého, Michelangela, Bethovena.
Dílo: Dobrý člověk ještě žije
Petr a Lucie – Děj se odehrává v Paříži v době 1. sv. války. Sledujeme křehký vztah mezi Petrem a Lucií. Zahrnuje krátký časový úsek. Oba pocházejí z různých poměrů: Petr z aristokratické rodiny a Lucie z chudé rodiny. Příběh se neodehrává přímo na frontě. Po čase přijíždí domů Petrův bratr Filip a Petr dostává povolávací rozkaz, ale nakonec záhyne spolu s Lucií pod zdmi chrámu, který se při náletu zřítí.
Německá literatura:
Arnold Zweig ( 1887 – 1968 )
Syn sedláře. Byl v 1. sv. válce a účastnil se bitvě u Werdenu. 1923. odchází do Palestiny a roku 1948 se vrací a žije v NDR. Stal se představitelem německé literatury.
Dílo: Mladá žena roku 1914
Spor o seržanta Gríšu – Protiválečně zaměřené dílo ( ukazuje na nesmyslnost války ).